درگذشت بانو مریم میرزاخانى

حسرت درگذشت نابهنگام پروفسور مریم میرزاخانى براى ما ایرانیان اما دوچندان است که او در زمان و روزگارى درخشید و به ما ایرانیان امید داد که سرزمینمان ایران در چنگ جهل و خرافات و جنون جمهورى اسلامى یکى از سیاه‌ترین دوران تاریخ چند هزارساله خود را سپرى می‌کند. او در زمان و دورانى مایه امید و افتخار ایرانیان شد و به بالاترین کرسی‌های علمى جهان تکیه زد که نظام اسلامى حاکم بر سرزمینش او را تنها به خاطر «زن» بودنش کمتر از یک «مرد» بشمار می‌آورد و حتى شهادتش در دادگاه را به‌اندازه شهادت یک مرد بها نمی‌داد و هنوز هم نمی‌دهد.‏

   

اعلامیه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

درگذشت بانو مریم میرزاخانى

خبر درگذشت نابهنگام بانو مریم میرزاخانى، حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) را در غم و اندهى ژرف فروبرده است.

بانو مریم میرزاخانى ریاضی‌دانی بی‌همتا بود که کارهاى علمى او در رشته ریاضیات براى همیشه ماندگار خواهند ماند و نسل پس از نسل در معتبرترین دانشگاه‌های جهان تدریس خواهند شد. گرچه او بسیار زود و نابهنگام چشم برجهان فروبست اما نام و یاد و کارهاى علمى او براى همیشه ماندگار خواهند ماند و بی‌شک الهام‌بخش بی‌شمار دانش آموزان و دانشمندان آینده در سراسر جهان خواهند شد.

حسرت درگذشت نابهنگام پروفسور مریم میرزاخانى براى ما ایرانیان اما دوچندان است که او در زمان و روزگارى درخشید و به ما ایرانیان امید داد که سرزمینمان ایران در چنگ جهل و خرافات و جنون جمهورى اسلامى یکى از سیاه‌ترین دوران تاریخ چند هزارساله خود را سپرى می‌کند. او در زمان و دورانى مایه امید و افتخار ایرانیان شد و به بالاترین کرسی‌های علمى جهان تکیه زد که نظام اسلامى حاکم بر سرزمینش او را تنها به خاطر «زن» بودنش کمتر از یک «مرد» بشمار می‌آورد و حتى شهادتش در دادگاه را به‌اندازه شهادت یک مرد بها نمی‌داد و هنوز هم نمی‌دهد.

دکتر مریم میرزاخانى اما با اراده‌ای آهنین و با لبخندى زیبا و رفتارى بی‌نهایت متین بی‌توجه به این تبعیض‌ها و عقب‌افتادگی‌های ذهنى حاکمان نظام اسلامى موانع را یکى پس از دیگرى از سر راه برداشت، به بلندترین قله‌ها دست‌یافت و معتبرترین جوایز ریاضى جهان را از آن خود ساخت و در این راه قدم‌به‌قدم پوچى و عقب‌افتادگی افکار نظام حاکم بر کشورش را بدون هیچ هیاهو و بدون هیچ ادعائى به اثبات رساند.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درگذشت نابهنگام بانو مریم میرزاخانى را به خانواده محترم ایشان، مخصوصاً همسر و فرزند دلبندش آناهیتا تسلیت گفته خود را چون بی‌شماری دیگر در این غم و اندوه شریک می‌داند.

باشد که نام و یاد و دستاوردهاى علمى او الهام‌بخش جوانان ایران‌زمین به‌ویژه دخترانى که هرروز در سرزمینمان ایران با جهل و جنون و تبعیض‌های غیرانسانی نظام جمهورى اسلامى روبرو هستند باشد که بی‌شک هم همین‌گونه خواهد بود.

یادش گرامى و نامش تا ابد پرآوازه باد

پاینده ایران
زنده باد ملت ایران